O coworkingu w czasach pandemii, jego zaletach, możliwościach oraz o tym, jak firmy wykorzystują biura serwisowane, by zorganizować pracę w tak zwanym modelu hybrydowym, rozmawiamy z Piotrem Boulangé, założycielem Multicowork

Piotr Boulangé, właściciel Multicowork

 

Jak dostawcy powierzchni biurowych radzą sobie w obecnych, trudnych czasach naznaczonych pandemią covid-19?

PB – Sytuacja z pandemią pokazała, że mamy na rynku do czynienia z dwoma rodzajami firm zajmującymi się dostarczaniem powierzchni biurowych. Jedni są elastyczni, rozumieją potrzeby przedsiębiorców korzystających z biur i wychodzą do nich z ofertą. Druga grupa nie chce dostrzec zmian, pobiera czynsz wychodząc z założenia, że umowa to umowa, nie ma negocjacji. Na szczęście pierwsza opcja jest coraz częściej spotykana i rozwijana. Jako przykład może posłużyć liczba rosnących biur coworkingowych, a według moich danych, mamy obecnie w kraju już około 500 takich przestrzeni i wiele chętnych firm, które chcą z nich korzystać.

Czyli coworking oraz elastyczne biura serwisowane mogą być lekarstwem w czasach pandemii? 

PB – W niektórych przypadkach tak. Zawirowanie z pandemią sprawiło, że menadżerowie firm zaczynają dostrzegać korzyści z działania w innym modelu niż dotychczas. Mam na myśli model pracy zdalnej i model pracy hybrydowej, który łączy zalety pracy w biurze z home officem. Nagle okazało się, że korzyści finansowe spowodowane przestawieniem pracowników na model pracy zdalnej są znaczne, a warto wspomnieć, że koszt zapewnienia pracownikowi możliwości korzystania z biura to nawet 2 tys. zł. miesięcznie. Nie da się jednak zupełnie pozbawić pracowników biur. Część kadry musi w nich działać każdego dnia, natomiast część zespołu tylko raz na jakiś czas. Biura coworkingowe świetnie wpisuje się więc w te potrzeby.

Jakie są wady i zalety korzystania z biur w modelu hybrydowym?

PB – Korzystanie z biura ma swoje zalety, bo pracownik utrzymuje kontakt z zespołem. Nie każdy ma też w domu odpowiednie warunki do pracy. Zwłaszcza, gdy w mieszkaniu przebywają inne osoby również pracujące zdalnie. Jest też trzon firmy – osoby, które muszą pojawiać się w biurze codziennie. Z drugiej strony często dojazd do biura okazuje się największym problemem dla pracowników – koszt paliwa, biletów, czas podróży. W tej sytuacji model pracy hybrydowej, a więc korzystanie z biur flex, coworkingu może okazać się idealnym rozwiązaniem. Pracodawca może podzielić pracowników na zespoły, które w wybrane dni tygodnia, miesiąca korzystać będą z biura, gdzie do ich dyspozycji będzie: sprzęt biurowy, dobrej jakości internet, sale konferencyjne, urządzenia multimedialne. Jednocześnie pracodawca nie musi wynajmować dużej przestrzeni biurowej, może ją pomniejszyć. Biurka stają się wymienne, zespół w biurze pojawia się rotacyjnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jak Multicowork, pracownicy nadal mają możliwość pracowania w wygodnych, biurowych warunkach. W tym modelu pracy zyskują obie strony – pracodawca i pracownicy.

Kolejną zaletą jest możliwość budowania zespołu z pominięciem ograniczeń geograficznych. Dajmy na to, że siedziba firmy jest w Krakowie, ale dzięki coworkingowi może ona zapewnić pracownikowi odpowiednie miejsce pracy w innych miastach: Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku. Tak sieć swoich biur rozwija na przykład Chillispaces.com, operator z Krakowa, który w czasach pandemii wychodzi z ofertą do najemców i dodatkowo, nie wstrzymał ekspansji a nawet wszedł na kolejne rynki.

Czy jesteśmy mentalnie gotowi na takie rozwiązania?

PB – I tak i nie. Wiele firm, które myśli o poprawie jakości pracy pracownika zdecydowanie jest za takimi rozwiązaniami. Pracują nad wdrożeniem zatrudnienia w modelu hybrydowym. Ten model może okazać się tańszy dla firmy, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom wysokiego standardu pracy. Natomiast firmy, które chcą pracownika pilnować i boją się utraty kontroli nad nim, nie wyobrażają sobie, aby pracownik nie pojawiał się w biurze. Moim zdaniem te przedsiębiorstwa najwięcej stracą w dłuższej perspektywie, bo jak ich pracownicy zobaczą, że da się „inaczej” wykonywać obowiązki, będą się czuli niezadowoleni z pracy, a nie ma większego kosztu dla firmy, niż niezadowolony pracownik.

+48-12-376-42-94

letsgo@chillispaces.com

Skontaktuj się z nami

Masz pytania albo chciałbyś umówić się na spotkanie?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Wypełnij formularz

Napisz do nas